Aktualita z JE - Tisková zpráva ČEZ: Skupina ČEZ v prvním čtvrtletí vydělala 14,2 miliardy korun, o 43 % meziročně více.

Čistý zisk Skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí 2020 dosáhl 14,2 mld. Kč, meziročně o 4,2 mld. Kč více. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 22 % na 25,9 mld. Kč. Výrazné zvýšení zisku je především způsobeno růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami. Pandemie COVID-19 má na Skupinu ČEZ pouze omezený dopad a ovlivní její hospodaření až v dalších čtvrtletích.

„Hospodářské výsledky prvního čtvrtletí překročily naše očekávání. Těžili jsme ze střednědobého zajištění našich tržeb z výroby na velkoobchodních trzích, zajišťovací kontrakty v Německu nám navíc přinesly 1,4 mld. Kč vlivem zvýšení rozdílu mezi českými a německými tržními cenami elektřiny. Předpokládáme, že pandemie COVID-19 ovlivní Skupinu ČEZ pouze dočasně a v omezené míře. Skupina ČEZ si udržuje silné finanční zdraví a zůstává stabilní společností a jistotou pro akcionáře. Jsem rád, že finanční kondice ČEZ umožňuje představenstvu ČEZ navrhovat dividendu ze zisku loňského roku ve výši 34 Kč na akcii, tedy o 10 Kč více než v loňském roce,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Provozní výnosy dosáhly 57 mld. Kč a meziročně vzrostly o 5,2 mld. Kč, tj. o 10 %. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o 5 %, výroba elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky stoupla o 8 % zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku. Na poklesu výroby z tradičních zdrojů se kromě prodloužení odstávek elektrárny Dukovany z důvodu vyššího rozsahu kontrolních prací projevil i postupný přechod Skupiny ČEZ od uhlí k bezemisním zdrojům. Meziročně ČEZ odstavil 500 MW uhelných bloků. Došlo k zavření 2 bloků o výkonu 220 MW v elektrárně Ledvice, bloku elektrárny Dětmarovice s výkonem 200 MW a výrobních bloků ve Vítkovicích o výkonu téměř 80 MW.

„Negativní dopad pandemie COVID-19 na provozní zisk Skupiny ČEZ očekáváme ve výši 3 až 4 mld. Kč. Vzhledem k vysokému zisku za první čtvrtletí díky ziskům z obchodování s komoditami a dodatečným přínosům zajištění výroby ale očekáváme celoroční provozní zisk před odpisy (EBITDA) na úrovni 61 až 64 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 19 až 22 mld. Kč. Tudíž celoroční zisk předpokládáme nyní pouze o 1 až 2 mld. Kč nižší, než jsme předpokládali před vypuknutím pandemie ve světě. Skupina ČEZ si navíc udržuje silnou likvidní pozici a přiměřenou míru zadlužení. Máme nadále přístup k 37,5 miliardám korun komitovaných úvěrových rámců, z nichž jsme dosud čerpali pouze 1,1 mld. Kč. Poměr čistého dluhu Skupiny a dosažené EBITDA za uplynulý rok dosahuje poměru 2,6.“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

„I v letošním roce jsme úspěšně navázali na rekordní zisky z obchodování s komoditami z minulých let. Obchodní tým využil rozkolísání trhů s komoditami a do zisku Skupiny ČEZ za první čtvrtletí přispěl částkou přes 2 mld. Kč,“ uvedl místopředseda představenstva Pavel Cyrani a doplnil: „V uplynulém čtvrtletí došlo k významnému posunu přípravy nového jaderného zdroje v ČR. Vláda České republiky schválila záměr uzavřít se společností ČEZ dvě smlouvy upravující rámcové podmínky výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany. Zároveň pověřila vicepremiéra jejich projednáním s Evropskou komisí a zadala mu úkol připravit do poloviny letošního roku zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. To otevře možnost vlády objednat si výstavbu jaderné elektrárny za předem definovaných podmínek včetně způsobu stanovení výkupních cen elektřiny z nového zdroje.“
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně zůstala stejná. Pandemie koronaviru plně propukla až v březnu, kdy nastal pokles spotřeby, který eliminoval předchozí meziroční růst. Spotřeba u velkých podniků klesla v prvním čtvrtletí o 1,2 %, spotřeba domácností naopak rostla o 2,9 %. V dubnu klesla spotřeba elektřiny v ČR meziročně o 11 %.
Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

Datum vložení: 12. 5. 2020 10:18
Datum poslední aktualizace: 12. 5. 2020 10:19

dnes, úterý 14. 7. 2020
jasno 22 °C 14 °C
středa 15. 7. slabý déšť 24/15 °C
čtvrtek 16. 7. slabý déšť 20/10 °C

Logo mobilní aplikace

Volně ke stažení:

Novinky a aktuality z našeho webu,
stačí si stáhnout mobilní aplikaci.

Teploměr

14.7.2020 22:39