Aktuality z JE Dukovany

sirena

V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén s kolísavým tónem. Slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny.
V Jaderná elektrárně Dukovany ve středu 4. října proběhne mimořádná zkouška areálových sirén, kterou musí energetici provádět dvakrát do roka.

V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén s kolísavým tónem. Slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny.

V Jaderná elektrárně Dukovany ve středu 4. října proběhne mimořádná zkouška areálových sirén, kterou musí energetici provádět dvakrát do roka. Zkouška proběhne současně s pravidelnou celostátní zkouškou sirén IZS, ve 12 hodin a následně ve 12:15, ale s rozdílným zvukovým signálem. Areálové sirény budou vydávat varovný kolísavý tón v délce 140 sekund. Tyto speciální akustické signály mohou být slyšitelné i v okolí elektrárny, obyvatelé ale na ně nemusí nijak reagovat.

Povinnost elektrárny provádět dvakrát do roka zkoušky vnitřních areálových sirén vyplývá z platné legislativy. „Naší snahou je tyto zkoušky spojit s pravidelnými zkouškami sirén varovného systému České republiky, abychom nezatěžovali obyvatele žijící v okolí elektrárny. Obyvatelé na tuto mimořádnou zkoušku nemusí nijak reagovat,“ řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Energetici na provádění mimořádné zvukové zkoušky upozorňují předem obecní úřady a obyvatele regionu, aby předešli případným nejasnostem.

Ve dvacetikilometrovém okolí elektrárny, v tzv. zóně havarijního plánování, energetici navíc provozují 238 sirén, které jsou centrálně spouštěny z krajských operačních a informačních středisek Hasičského záchranného sboru České republiky nebo v případě potřeby přímo z elektrárny. V současnosti probíhá obnova původních rotačních sirén za nové, které umožňují spouštění nejen zvukového signálu, ale také sdělení důležitých informací.

Jiří Bezděk
tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovanysirena