Historie městyse

Obec Běhařovice leží 18 km severně od Znojma na silnici, která vede ze Znojma do Rouchovan je položená na náhorní rovině ve výši 384 m. n. m. Název odvozují místopisci od osobního jména „Běhař“. Obec i okolí byly osídleny lidmi už od pravěku. Při stavbě silnice z Běhařovic do Křepic byl objeven hrob s nádobou se spálenými kostmi a zlomek bronzového kroužku. Nalezená kamenná destička, v rohu provrtaná, sloužila údajně jako ochrana ruky střelce před zásahem tětivy. U Stupešic je sídliště z pozdní doby kamenné z kultury Jevišovické, z doby železné (z kultury horákovské).  Nálezy z těchto lokalit jsou uloženy v Zemském muzeu v Brně a v Městském muzeu v Moravském Krumlově.

V současné době na nás dýchá historie prostřednictvím kostela a k ní náležející běhařovické fary. Kostel, původně postavený pro evangelíky, je vidět z širokého okolí. V gotickém slohu jej dal postavit r.1596 majitel Tavíkovic Jiří Kryštof Teuffel, sv. pán z Gundersdorfu. Zasvěcen byl Nejsvětější Trojici. Důkladně opraven byl v r. 1884. Při této opravě byla snížena věž, která měla původně tři zvony. Největší  20 centů těžký z r. 1596. Druhý 12 centů těžký nechal odlít Ondřej z Ostešova. Třetí nejmenší  pocházel z dílny Ignáce Beka ze Znojma. Nástěnné malby jejichž autorem je Winterhalter, byly v roce 1913 malířem Josefem Linhartem v celé své kráse obnoveny. Jsou doplněny historickými obrazy.

Druhou nejstarší stavbou obce je fara. Ta byla patrně postavena v období vzniku Olbramkostelského proboštství. Ke zdejší faře náležely historicky okolní obce Dobronice, Křepice, Přeskače, Ratišovice, Stupešice, Tavíkovice a Újezd s Františkovem. Proto i hřbitov byl pro tyto obce společný. Výjimku tvoří Přeskače a Tavíkovice, které mají hřbitov svůj. Kronika se zmiňuje i o zániku katolické fary kolem r. 1616, kdy většina obyvatel se hlásila k nekatolické církvi Novokřtěnců. Obnovena byla až v r. 1673 po rekatolizaci a nejdříve byla řízená z Horních Kounic.

O další historickou stavbu – katolický kostel přišla obec v roce 1802, kdy byl tento kostelík stržen a materiál upotřeben na stavbu školy. Na městečko byly Běhařovice povýšeny mezi léty 1528 až 1548 za Jana Zajímače z Kunštátu. Na staré pečeti drželo městečko znak „Trojčáří“ rodu pánů z Kunštátu. Motiv z erbu této vrchnosti se objevil i ve znaku městečka – štítek s břevny položenými na horní polovině štítu. Původ zbývající části znaku, srpek měsíce s dvojicí šesticípých hvězd, není zcela jasný.

Pečeť

Městys

skoro jasno 8 °C 1 °C
středa 20. 3. jasno 8/-1 °C
čtvrtek 21. 3. polojasno 8/0 °C
pátek 22. 3. polojasno 8/0 °C

29.4.2022 09:04

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.