Městys Běhařovice
Městys Běhařovice
Ratišovice, Stupešice
rozšířené vyhledávání

Aktuality z JE Dukovany

učebna

Průmyslovka v Třebíči má od dnešního dne poprvé dvě třídy studentů oboru Energetika.S novým školním rokem přichází do Střední průmyslové školy v Třebíči 51 nových studentů a studentek oboru Energetika.

učebna

Průmyslovka v Třebíči má od dnešního dne poprvé dvě třídy studentů oboru Energetika

S novým školním rokem přichází do Střední průmyslové školy v Třebíči 51 nových studentů a studentek oboru Energetika. Poprvé v historii tak překročí jejich počet číslo 30. Na základě zájmu žáků o zdejší speciální obor Energetika otevřela škola za podpory ČEZ druhou třídu. O studenty tohoto oboru má zájem Jaderná elektrárna Dukovany, která jen letos přijala dalších 9 absolventů tohoto oboru a zájem o ně mají i další firmy z regionu.

Výjimečnost oboru Energetika na Střední průmyslové škole v Třebíči je ve spojení dvou oborů – strojní a elektro. Jde o obory, které mají vysoké uplatnění v nedaleké Jaderné elektrárně Dukovany, která studentům nabízí řadu praxí a stáží už během studia. „V rámci generační obměny jsme od roku 2013, kdy obor dokončili první studenti, přijali 82 absolventů a mám radost, že si je naši kolegové hodně chválí. S ohledem na předpokládaný, minimálně šedesátiletý, provoz nabízí elektrárna stávajícím studentům stabilní zaměstnání v prestižním oboru,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Zájem o technické obory i s postupující přípravou výstavby nového zdroje v Dukovanech potvrdila před vítáním žáků prvního ročníku i ředitelka SPŠ v Třebíči Petra Hrbáčková. „K rozšíření počtu tříd oboru Energetika z dosavadní jedné třídy na dvě jsme přistoupili na základě poptávky Skupiny ČEZ a rostoucího počtu zájemců o studium. Ze 111 uchazečů jsme jich tak mohli poprvé přijmout 51. A nešlo jen o tento speciální obor, ale zájem jsme zaznamenali o všechny technické obory naší školy.“ Spolu s ní dnes studenty také přivítali Jan Břížďala, radní KÚ Vysočina a ředitel Jaderné elektrárny, Roman Havlín. 

Během uplynulých 14 let, kdy byl za podpory společnosti ČEZ a Kraje Vysočina na Střední průmyslové škole v Třebíči založen obor Energetika, nastoupilo jen z tohoto oboru do elektrárny 82 absolventů. A že nejde jen výhradně o mužskou profesi dokazuje i rostoucí zájem dívek. Obor energetika doposud vystudovalo 10 studentek, z nichž jedna našla své místo na koordinaci prací sekundárního okruhu elektrárny. Odborné praxe pro studenty 3. a 4. ročníků elektrárna nabízí už od roku 2011. Díky tomu se studenti seznámí s prostředím elektrárny a získají přesnější představu o jejich případné budoucí práci. Absolventi obvykle nastupují hned po maturitě do provozu elektrárny na pozice strojní, elektro nebo měření a regulace. Část absolventů si během práce v elektrárně dálkově dodělává vysokou školu a někteří nastupují až po jejím vystudování.

 

Ing. Jiří Bezděk
tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany

 

Datum vložení: 4. 9. 2023 11:48
Datum poslední aktualizace: 4. 9. 2023 11:51
Autor: Správce Webu

Aktuality

Předpověď počasí

dnes, pondělí 22. 7. 2024
zataženo 23 °C 17 °C
úterý 23. 7. slabý déšť 25/14 °C
středa 24. 7. zataženo 24/14 °C
čtvrtek 25. 7. slabý déšť 21/13 °C

Interaktivní mapa

Mapa

Aktuální teplota

29.4.2022 09:04

Aktuální teplota:

--- °C

Vlhkost:

--- %

Rosný bod:

--- °C

Informace od nás

Smart info

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Chci se zaregistrovat

Náš mapový portál

http://www.geosense.cz/geoportal/beharovice

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

SPONZOŘI