Aktuality z JE Dukovany

cvičení

Dvoudenní cvičení bude probíhat 26. -27. září. V průběhu prvního dne, v úterý dopoledne, energetici cvičně spustí zvukové sirény v areálu Jaderné elektrárny Dukovany, které mohou být slyšet v okolí. Na tyto zvukové projevy není nutné reagovat. Druhý den cvičení se budou v okolí elektrárny pohybovat.

JE Dukovany, 25. září 2023

Informace ze Skupiny ČEZ a Jaderné elektrárny Dukovany pro samosprávu,
státní správu a osobnosti regionu.

Energetiky v Dukovanech čeká letos nejrozsáhlejší preventivní cvičení s ukrytím osob

Všechny přítomné zaměstnance Jaderné elektrárny Dukovany i pracovníky dodavatelů čeká v úterý 26. září nejrozsáhlejší preventivní cvičení letošního roku, které začne spuštěním akustických areálových sirén, svoláním havarijního štábu elektrárny a vyhlášením cvičného ukrytí osob. Jde o jedno z celkem deseti plánovaných cvičení letošního roku, jejichž cílem je ověřit připravenost členů organizace havarijní odezvy a pracovníků elektrárny. Veřejnost mimo elektrárnu nebude do cvičení zapojena a na zvukové a signalizační projevy nebude třeba reagovat.

Do cvičení budou zapojeny všechny osoby, které budou v danou chvíli v areálu elektrárny, vyjma pracovníků zajišťujících bezpečný a spolehlivý provoz všech čtyř výrobních bloků. Preventivní havarijní cvičení pomáhají energetikům prověřit funkčnost nastavených postupů, ověřit platnost dokumentace a funkčnost komunikačních prostředků pro řešení mimořádných událostí.

Dvoudenní cvičení bude probíhat 26. -27. září. V průběhu prvního dne, v úterý dopoledne, energetici cvičně spustí zvukové sirény v areálu Jaderné elektrárny Dukovany, které mohou být slyšet v okolí. Na tyto zvukové projevy není nutné reagovat. Druhý den cvičení se budou v okolí elektrárny pohybovat mobilní monitorovací skupiny a budou procvičovat sběr vzorků a provádět monitoring radiačních hodnot. Ani na pohyb těchto skupin není třeba reagovat.

„Takto rozsáhlá cvičení plánujeme tak, aby probíhala mimo období odstávek bloků pro výměnu paliva. Vedle desítky plánovaných cvičení provádíme každoročně několik tzv. tajných cvičení, při kterých prověřujeme vše od dostupnosti sloužících členů mimo pracovní dobu, funkčnost záložního havarijního střediska až po postupy a chování při neplánovaném plošném ukrytí osob,“ uvedl Roman Havlín, ředitel JE Dukovany.

V Jaderné elektrárně Dukovany pracuje 1528 zaměstnanců ČEZ a v době odstávek dalších až 1500 zaměstnanců dodavatelských firem, pro které je připraveno celkem 7 krytů. Do systému řešení neobvyklých událostí je zapojeno 90 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 směn. Na závěr každého cvičení energetici vyhodnotí celý průběh a navrhnou případná nápravná opatření. Cvičení se pravidelně účastní také psycholog nebo pozorovatelé z řad inspektorů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Jiří Bezděk
tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany

cvičenísirena

Datum vložení: 27. 9. 2023 8:59
Datum poslední aktualizace: 27. 9. 2023 9:01

dnes, neděle 21. 7. 2024
jasno 28 °C 15 °C
pondělí 22. 7. zataženo 23/17 °C
úterý 23. 7. slabý déšť 25/14 °C
středa 24. 7. zataženo 24/14 °C

29.4.2022 09:04

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.