Aktuality z JE Dukovany

zásobní rošty

Nové zařízení pro skladování čerstvých palivových souborů instalují aktuálně odborníci v Jaderné elektrárně Dukovany. Ta má v současnosti zásobu na více než tři roky provozu všech svých výrobních bloků. Nové skladovací zásobníky navýší kapacitu o 554 skladovacích míst.

zásobní rošty

Dukovany rozšiřují kapacity pro skladování paliva, dál posilují energetickou bezpečnost

Nové zařízení pro skladování čerstvých palivových souborů instalují aktuálně odborníci v Jaderné elektrárně Dukovany. Ta má v současnosti zásobu na více než tři roky provozu všech svých výrobních bloků. Nové skladovací zásobníky navýší kapacitu o 554 skladovacích míst. Ke zvyšování zásob přistoupila společnost ČEZ v druhé polovině minulého desetiletí. Aktuálně vysoká úroveň odpovídá silnému důrazu na energetickou bezpečnost České republiky.

Nově instalované zařízení v přísně střeženém prostoru dukovanské elektrárny už v následujících měsících postupně zaplní stovky nových palivových souborů. Díky tomu bude ČEZ schopen zvýšit kapacitu zásob na takový objem, který umožní provoz elektrárny bez dalšího doplňování po dobu téměř pěti let.

„Energetická bezpečnost je pro stát a tím i pro nás prioritou. Zásoby paliva v jaderných elektrárnách, které jsou pro Českou republiku klíčové bezemisní zdroje, jsme začali zvyšovat už na konci minulého desetiletí. Důležitost tohoto kroku se potvrdila v loňském roce, kdy se Evropa ocitla v energetické krizi po vojenském ataku ze strany Ruska na Ukrajině. Navíc se nám rekordně rychle podařilo zajistit do budoucna nové dodavatele i pro jaderné palivo,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Na dodávkách paliva pro Jadernou elektrárnu Dukovany se v letošním roce ČEZ dohodl se společností Westinghouse. V květnu loňského roku vybral nové dodavatele palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín. S dodávkami od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome počítá už od roku 2024.

„Díky zvýšení počtu možných dodavatelů posilujeme naši nezávislost i jistotu dalšího provozu našich jaderných zdrojů. A je logické, že stejně postupujeme i v případě zásob, pro které musíme vytvořit podmínky,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Dodavatelem nových zásobníků pro skladování čerstvého paliva v Dukovanech je Škoda Jaderné strojírenství, která spadá do Skupiny ČEZ. Montáž skladovacích mříží s kapacitou 277 míst v těchto týdnech probíhá v druhém dvojbloku elektrárny. Zásobník odborníci postupně sestavují stavebnicovým způsobem. Stejné zařízení následně technici instalují i ve skladu čerstvého paliva prvního výrobního dvojbloku. Samotné zavážení paliva je ze zákona neveřejné, ČEZ ale předpokládá plnění nových skladovacích kapacit už v letošním roce.

Jiří Bezděk
tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany

Datum vložení: 2. 10. 2023 15:09
Datum poslední aktualizace: 2. 10. 2023 15:10

dnes, neděle 3. 3. 2024
oblačno 15 °C 7 °C
pondělí 4. 3. oblačno 11/5 °C
úterý 5. 3. slabý déšť 11/7 °C
středa 6. 3. slabý déšť 7/1 °C

29.4.2022 09:58

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.